Ugrás a tartalomra

PTE Innovációs Nívódíjat kapott dr. Bódis József

A PTE Innovációs Bizottsága a 2025-ös évben a PTE Innovácós Nívódíjat, a PTE volt rektorának, az UQA tanácsadójának, dr. Bódis Józsefnek ítélte oda a mesterséges megtermékenyítés hatékonyságának növelése érdekében végzett kutatás-fejlesztési és innovációs teljesítménye elismeréseképp.

Pécsi kutatás segíthet az autoimmun betegségek „előrejelzésében”

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Klinikai Központ (KK) I. Számú Belgyógyászati Klinika Endokrinológia és Anyagcsere Betegségek Tanszékének, valamint a PTE Szentágothai János Kutatóközpont szakembereinek közös kutatása szerint az autoimmun betegségek társulása jóval gyakoribb, mint az a korábbi szakirodalmi adatok alapján várható volt. A PTE-n zajló kutatás…

Prof. Laura Pizzi, az ISPOR egészség-gazdaságtani világszervezet magas beosztású vezetője pécsi workshopon tartott előadást

A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségbiztosítási Intézet és a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium (HRNL) Big Data & Real-World Data Munkacsoport meghívására Pécsre érkezett az egészség-gazdaságtani világszervezet, az ISPOR kutatási vezetője Prof. Laura Therese Pizzi (Chief Science Officer, ISPOR; Research Professor, Rutgers University, US).…

Egészség-gazdaságtani workshop

A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar Egészségbiztosítási Intézet és a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium (HRNL) Big Data & Real-World Data Munkacsoport meghívására Pécsre érkezik az egészség-gazdaságtani világszervezet, az ISPOR kutatási vezetője Prof. Laura Therese Pizzi (Chief Science Officer, ISPOR; Research Professor, Rutgers…

In memoriam Dr. Szekeres Júlia

Kedves Juli!
Megrendülten köszönök el Tőled! Örök idők óta ismertük egymást, hiszen néhány évvel alattam végeztél az egyetemen. Nemcsak Téged, egész családodat ismertem. Édesanyád volt gyermekeim fogorvosa, édesapád többször kitüntetett bizalmával, hosszú beszélgetésekkel, amikor ő a Szegedi Orvostudományi Egyetem professzora volt, én meg fiatal tanársegéd ugyanazon…

Nekrológ – Dr. Szekeres Júlia emlékére

Mély fájdalommal tudatjuk, hogy Dr. Szekeres Júlia, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) kiemelkedő oktatója, kutatója és feltalálója, a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium munkatársa, életének 75-ik évében elhunyt. Távozása pótolhatatlan veszteség családja, kollégái, tanítványai és az innováció világában dolgozók számára.

Dr. Szekeres…

"Legjobb előadás" díjat nyert a HRNL fiatal kutatója

Az MTA TAB konferencia legjobb előadás díját nyerte el Pónusz-Kovács Dalma, a HRNL munkatársa.
2025. március 28-án került megrendezésre Pécsett a Magyar Tudományos Akadémia Területi Akadémiai Bizottsága (MTA TAB) és az Egészségtudományi Doktori Iskola közös szervezésében az I. Tudomány Virágzása Konferencia. A résztvevők négy szekcióban mutatták be legújabb…

Kiemelkedő események, elismerések

Ajánljuk minden kedves érdeklődő figyelmébe a HRNL Tények. Elismerések. Események. összefoglalóját. Az ikonokra vagy a címekre kattintva olvashatóak a részletek.

HRNL. Kiváló kutatási infrastruktúra.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „KFI ökoszisztéma fejlesztése” elnevezésű GINOP_PLUSZ-2.1.2-22-2024-00002 projekt nyitórendezvényének keretében került sor a „Kiváló kutatási infrastruktúra” tanúsítványok ünnepélyes átadására. 

Az NKFIH által kezdeményezett 'Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Kérdőív 2023-2024'…

Richter Témapályázat 2025 / Pályázati felhívás

A Richter Gedeon Nyrt. 1000 főt meghaladó kutatási bázisával a térség egyik kiemelkedő gyógyszeripari innovációs központja, amelynek originális kutatási tevékenysége a központi idegrendszeri megbetegedések kezelésére fókuszál. Emellett jelentős biotechnológiai kapacitással rendelkezik és jelentős szerepet játszik originális nőgyógyászati termékek kifejlesztésében is. 

Junior Prima díjas a HRNL fiatal kutatója

Tíz tehetséges, fiatal tudós kimagasló munkáját ismerte el a Magyar Fejlesztési Bank a Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájában, köztük a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium tudományos munkatársát, Dr. Erdő-Bonyár Szabinát is. Ez alkalomból készítettünk rapid interjút a fiatal tudós-kutatóval. 

Interjú Dr. Kovács L. Gábor professzorral

A PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriuma (HNRL) elnyerte a Kiváló Kutatási Infrastruktúra címet, amelyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) adományozott az intézmény számára. A cím azoknak a kutatási infrastruktúráknak az elismerése, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is kiemelkedőek, és tudományos eredményeikkel jelentős…

Partnerségi megállapodás a Richterrel

Az elmúlt években új igény fogalmazódott meg az egyetemi és akadémiai együttműködések terén. A Richter ezt felismerve, a K+F+I világban széleskörben elterjedt „open innovation”, azaz a kutatói szabadságon alapuló gyakorlatra építve hozta létre a jelenleg három Hálózatból (Neuroinflammáció, Neuropszichiátriai Transzláció és Humán Reprodukció) álló Richter Innovációs…

A szülészeti és nőgyógyászati szakorvosképzés tananyagainak korszerűsítése

A hároméves COHRICE projektről, melynek célja, hogy válaszokat adjon a humán reprodukció zavarainak orvoslása területén felmerülő modern kihívásokra Dr. Kovács L. Gábor professzor úrral beszélgetett az UnivPécs magazin munkatára.

HRNL számokban

A HRNL-t a Pécsi Tudományegyetem több karának (Általános Orvostudományi Kar, Egészségtudományi Kar, Gyógyszerésztudományi Kar) különböző intézetei, illetve a Klinikai Központ több klinikájának (Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Urológiai Klinika, I. sz. Belgyógyászati Klinika) munkatársai alkotják. A klinikai kérdésfelvetések fő centruma a PTE Meddőségi Központja…

A humán reprodukció társadalmi, gazdasági tényezői

A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium egyik különleges területe az Adatvagyon Kutatások, azon belüli is a „Big Data” egészség-gazdaságtani…

Kiváló Kutatási Infrastruktúra címet nyert a HRNL

Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy a HNRL elnyerte a Kiváló Kutatási Infrastruktúra címet.

A hazai kutatási infrastruktúrák minősítési folyamatával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal célja, hogy a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság szakmai közreműködésével kidolgozott módszertan szerint…

Egészségesebb új felnövekvő generációért!

Az élet első 1000 napja – a fogantatástól a gyermek kétéves koráig – kulcsszerepet játszik a testi és szellemi fejlődés, valamint a hosszú távú egészség megalapozásában. 

A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium Asszisztált Reprodukció Transzgenerációs Hatásai /…

A meddőség immunológiai háttere

Folytatjuk minisorozatunkat, amelyben a HRNL kutatócsoportjait, kutatási eredményeiket és innovációikat mutatjuk be. Ezúttal a Klinikai Immunológiai Kutatócsoport