Tíz tehetséges, fiatal tudós kimagasló munkáját ismerte el a Magyar Fejlesztési Bank a Junior Prima Díj „Magyar Tudomány” kategóriájában, köztük a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium tudományos munkatársát, Dr. Erdő-Bonyár Szabinát is. Ez alkalomból készítettünk rapid interjút a fiatal tudós-kutatóval.
…
A PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriuma (HNRL) elnyerte a Kiváló Kutatási Infrastruktúra címet, amelyet a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) adományozott az intézmény számára. A cím azoknak a kutatási infrastruktúráknak az elismerése, amelyek nemcsak hazai, hanem nemzetközi szinten is kiemelkedőek, és tudományos eredményeikkel jelentős…
Az elmúlt években új igény fogalmazódott meg az egyetemi és akadémiai együttműködések terén. A Richter ezt felismerve, a K+F+I világban széleskörben elterjedt „open innovation”, azaz a kutatói szabadságon alapuló gyakorlatra építve hozta létre a jelenleg három Hálózatból (Neuroinflammáció, Neuropszichiátriai Transzláció és Humán Reprodukció) álló Richter Innovációs…
A hároméves COHRICE projektről, melynek célja, hogy válaszokat adjon a humán reprodukció zavarainak orvoslása területén felmerülő modern kihívásokra Dr. Kovács L. Gábor professzor úrral beszélgetett az UnivPécs magazin munkatára.
…A HRNL-t a Pécsi Tudományegyetem több karának (Általános Orvostudományi Kar, Egészségtudományi Kar, Gyógyszerésztudományi Kar) különböző intézetei, illetve a Klinikai Központ több klinikájának (Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Urológiai Klinika, I. sz. Belgyógyászati Klinika) munkatársai alkotják. A klinikai kérdésfelvetések fő centruma a PTE Meddőségi Központja…
A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium egyik különleges területe az Adatvagyon Kutatások, azon belüli is a „Big Data” egészség-gazdaságtani…
Örömmel osztjuk meg a hírt, hogy a HNRL elnyerte a Kiváló Kutatási Infrastruktúra címet.
A hazai kutatási infrastruktúrák minősítési folyamatával, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal célja, hogy a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság szakmai közreműködésével kidolgozott módszertan szerint…
Az élet első 1000 napja – a fogantatástól a gyermek kétéves koráig – kulcsszerepet játszik a testi és szellemi fejlődés, valamint a hosszú távú egészség megalapozásában.
A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium Asszisztált Reprodukció Transzgenerációs Hatásai /…
Folytatjuk minisorozatunkat, amelyben a HRNL kutatócsoportjait, kutatási eredményeiket és innovációikat mutatjuk be. Ezúttal a Klinikai Immunológiai Kutatócsoport…
Lezárult az Erasmus+ program keretében a 2021-1-HU01-KA220-HED-000027613 azonosítószámú „Challenges of human reproductive medicine in a changing Europe: an innovative professional curriculum for graduate medical education” (COHRICE) project, három közép-európai egyetem együttműködésében (Pécsi Tudományegyetem-Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium;…
A PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium keretében zajló program egyik legambiciózusabb eleme az emberi méhátültetés. Erről tartott beszámolót a HRNL égisze alatt szervezett szakmai fórumon Dr. Farkas Bálint, /Med. habil., PTE – Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika/ az uterus transzplantációra készülő szakmai team vezetője.
…
A Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság (META) XVIII. Konferenciáján vettek részt a PTE ETK Egészségbiztosítási Intézet munkatársai. A rendezvényen prezentációval szerepelt Kovács Bettina, Pónusz-Kovács Dalma és Sántics-Kajos Luca Fanni PhD hallgatók. Prof. Dr. Boncz Imre, a META korábbi elnöke, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság Tanácsadó…
Ajánljuk minden kedves érdeklődő figyelmébe a PTE Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium Hírlevelét.
A Fraktalkin Munkacsoport kutatásainak központi témája a fraktalkin, egy kemokin hatásának vizsgálata az endometrium sejtek, valamint a trophoblast sejtek receptivitás, invázió, implantáció…
A Humán Nemzeti Laboratórium reprodukcióval foglalkozó munkacsoportjainak alapvetése az embrió-endometrium párbeszéd embrióra vonatkozó vizsgálatainak non invazív módszerekkel történő megközelítése. A …
A Kutatócsoport célja és tevékenysége a várandósság alatt előforduló leggyakoribb, illetve legveszélyesebb kórképek megelőzése, illetve azok optimális kezelése. Kutatásai ezért elsősorban olyan kórképekre irányulnak, mint a preeclampsia, habituális vetélés, fenyegető koraszülés vagy az idő előtti burokrepedés. Kiemelt projektje a méh- és petefészekátültetés…
A testen kívüli megtermékenyítés az elmúlt évtizedekben az orvostudomány, a nőgyógyászat rutin eljárásává vált. 1978-ban megszületett az első lombik-bébi, így az asszisztált reprodukciós technikák (ART) új távlatokat nyitottak azon gyermektelen párok számára, akik kezelésére korábban nem volt lehetőség. Világszerte több mint 5 millió gyermek született az ART…
Magyarországon is probléma az emberi reprodukció zavara, amely 100-150 ezer gyermekre vágyó párt érint az országban, és az átlagos családmérettel számolva, mintegy 300 ezer hiányzó gyermeket jelent. Ezért roppant mód felértékelődtek a humán reprodukció területén végzett széles körű, élvonalbeli infrastrukturális háttérrel…
A Pécsi Tudományegyetem Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratóriumban egy olyan különleges inkubátor fejlesztésén dolgoznak a szakemberek, amely az embrió által kibocsátott fotonok alapján képes kiválasztani a legéletképesebb embriót, ezzel is növelve a beültetés sikerét. A szabadalom most újabb mérföldkőhöz érkezett, ami tovább növelheti a mesterséges megtermékenyítés…