A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium egyik különleges területe az Adatvagyon Kutatások, azon belüli is a „Big Data” egészség-gazdaságtani kutatócsoport, amelynek tevékenysége a női infertilitás és az endometriózis kórképeinek epidemiológiai és egészségbiztosítási betegségteher-elemzésére a magyarországi egészségügyi ellátórendszerben, valamint a szülészet-nőgyógyászati szakma egynapos sebészetben betöltött szerepének értékelésére fókuszál. Mindazonáltal, kiemelten foglalkozik az in vitro fertilizációs (IVF) eljárások egészség-gazdaságtani és egészségpolitikai vonatkozásainak elemzésével is. Az IVF ellátóhálózat államosítása jelentős hatást fejt ki a területi egyenlőtlenségek mérséklésében, valamint az igénybevétel emelkedésében, mely jelentős szakpolitikai célkitűzés.
A Kutatócsoport, az elemzéseket valós életbeli, nagy egészségügyi adatbázisokon végzi, mindenekelőtt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) országos lefedettségű adatbázisának és az adatvédelmi előírásoknak maradéktalanul megfelelve.
Aktuális elemzésük célja a mesterséges megtermékenyítés során alkalmazott fényvédelem költségvetési hatásainak felmérése az egészségbiztosítási kiadások összehasonlításán keresztül. A kutatási folyamatban értékelik a fényvédelemben és fényvédelem nélkül végzett stimulációk számát, a petefészek hiperstimulációs szindróma előfordulási kockázatát, valamint az ellátott esetekhez kapcsolódó egészségbiztosítási kiadás mértékét.
Kutatócsoport-vezető: Prof. Dr. Boncz Imre