A kutatócsoportunk fő célja, hogy a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika páciensei a lehető legmodernebb módszerek és kutatási eredmények felhasználásával a várandósságukat sikeresen viseljék ki és egyészséges gyermekek születhessenek. Ebből a célból a várandósság alatt előforduló leggyakoribb, illetve legveszélyesebb kórképek megelőzését és optimális kezelését tűztük ki célul. Kutatásaink ezért elsősorban olyan kórképekre irányulnak, mint a preeclampsia, habituális vetélés, fenyegető koraszülés, idő előtti burokrepedés.
Kiemelt projektünk a méh- és petefészekátültetés állatkísérletes, majd ezt követően humán betegeken történő bevezetése. Ezeket a magas szintű szakértelmet igénylő beavatkozásokat külföldön már sikeresen alkalmazták, hazánkban azonban még nem elérhetők. A transzplantációt követően azonban olyan nők is esélyt kaphatnak a gyermekvállalásra, akik fejlődési rendellenesség vagy onkológiai kezelést követően történt szerveltávolítást követően nem rendelkeznek a gyermekvállaláshoz szükséges reprodukciós szervekkel. A nemzetközi szakirodalom a transzplantációt követően sikeresen kiviselt terhességekről számolt be, így elsődleges célunk, hogy ezek a beavatkozások – Magyarországon először – klinikánkon is elérhetők legyenek.
A preeclampsia során létrejövő anyai hemodinamikai változásokat megvizsgálva elkülöníthetjük a preeclampsia fajtáit és ennek megfelelően, modern, világszinten egyedülálló kezelési lehetőségünk van a várandósok kezelésére, melyek alapján rangos folyóiratokban jelentek meg publikációink. Ezeket az eredményeket biomerker és immunológiai vizsgálatokkal egészítjük ki a kórkép pontosabb megismerése és hatékonyabb kezelése érdekében.
A terhességet komplikáló egyéb kórképek, így a habituális vetélés, idő előtti burokrepedés és fenyegető koraszülés esetén is különböző biomarkerek, immunológiai ágensek segítségével vizsgáljuk a kóros folyamatokat. Megvizsgáljuk a progeszteron kezelés immunológiai hatásait, illetve kísérletet teszünk az intraamniális gyulladás korai kimutatására segítve ezzel az optimális kezelés beállítását.