Az endometrium receptivitást és a beágyazódás folyamatát számos komponens befolyásolja. Ezek közül munkacsoportunk a fraktalkin, egyes gyulladásos citokinek és a vasanyagcsere lehetséges kapcsolatát vizsgálja. A fraktalkinnak két fő típusa van, membránhoz kötött és szolubilis. Számos sejttípusban megtalálható, így az endometriumban és a trophoblast sejtjeiben is. Kísérleteinket két fő vonalon végezzük: in vitro sejtkultúrás modelleken, és humán szérum mintákkal. Az előbbi esetben az endometrium és trophoblast sejteket monokultúrában, és együtt növesztve, ko-kultúrában is vizsgáljuk. Ilyen módon lehetőségünk van a receptivitásban és a beágyazódásban szerepet játszó fehérjék, egyes citokinek, illetve a vas mennyiségi változásának a sejtekre külön gyakorolt hatásának vizsgálatára, valamint annak kiderítésére, hogy a két sejttípus milyen módon befolyásolja egymás működését.
A fraktalkin szerepe kísérleteinkben igazolt a gyulladásos citokinek, a beágyazódást segítő egyes faktorok és a vasanyagcsere komponenseinek szabályozásában. A humán vérmintákat in vitro fertilizációban részt vevő nők szolgáltatják. Ezekből a szérum mintákból lehetőség van a szolubilis fraktalkin szintjének, számos citokinnek és a vasanyagcsere szabályozás indikátorainak meghatározására. Reményeink szerint így lehetőség nyílik a fenti paraméterek, és a beültetés sikere közötti kapcsolat felderítésére.
A terhesség alatti vasszint monitorozásának jelentősége régóta ismert, azonban a beágyazódás és az anyai aktuális vasellátottság kapcsolatára kevesebb figyelem irányul. Amennyiben a megfelelő vasszinttel jelentősen emelhető a beültetés sikere, olyan indikátort kapunk, amelyen kedvező irányban változtatni viszonylag egyszerű.