Meddő párkapcsolatok hátterében az esetek felében igazolható férfi nemzőképességi zavar, mely megnyilvánulhat a hímivarsejtek számának, mozgásának, alaki felépítésének és működésének eltéréseiben. Legsúlyosabb formáját azoospermiának nevezzük, ilyenkor egyáltalán nem található spermium az ejakulátumban.
Kutatásainkat alapvetően két irányvonalon végezzük. Az egyik irány olyan módszereket fejleszteni, amelyek az ejakulátumban megtalálható spermiumok közül segítenek kiválasztani a legjobb megtermékenyítő képességűeket. A másik terület azon férfiaknál, ahol nem elzáródásos eredet, hanem spermium képzési zavar miatt nem található hímivarsejt az ondóban. Ilyenkor mikrosebészeti eljárásal kísérelnünk meg a herében működő állományt és asszisztált reprodukcióra alkalmas spermium előalakokat találni. Mind preoperatívan, mind intraoperatívan a találati esély növelését segítő eljárásokat igyekszünk kifejleszteni.
A spermium szelekciós kutatásaink során három módszert alkalmazva vizsgáljuk a spermiumokat.
Mátrix asszisztált lézerdeszorpciós ionizációs tömeg spektrometria (MALD-TOF) illetve Raman spektroszkóp segítségével azonosítunk a jó megtermékenyítő képességű spermiumokra jellemző lipid, peptid és protein összetételeket ill. biológiai ujjlenyomatokat.
Magnet activated cell sorting (MACS) nevezzük azt az eljárást, amikor egy kisméretű mágnes gyöngyhöz valamilyen jelölő molekulát konjugálnak és ezzel a konjugátummal megjelölnek bizonyos sejteket. Ezt követően a jelölt sejteket átfolyatják egy mágneses téren, ami így visszatartja a jelölt sejteket. Sejtfelszíni markerekhez kötődő mágneses gyöngyök kifejlesztésével igyekszünk kiszűrni az ejakulátumból a nem jó megtermékenyítő képességű hímivarsejteket ill. a nem kívánatos elemeket pl. a fehérvérsejteket.
A herében a fokális spermatogenezist kimutató kutatásaink során két módszerrrel vizsgáljuk a hereszöveteket.
A nem elzáródásos eredetű azoospermiás férfiak számára az egyetlen és legjobb találati esélyt nyújtó lehetőség hímivarsejt találására heréből történő mikrosebészeti spermiumnyerés. Mátrix asszisztált lézerdeszorpciós ionizációs tömeg spektrometria (MALD-TOF) illetve Raman spektroszkóp vizsgálatokat végzünk a spermatogenezis igazolására szolgáló lipid és peptid molekulák azonosítására. A későbbiekben ezen molekulák műtét közbeni azonosítása támpontot nyújthat az operáló sebész számára, mely a találati esélyt nagy mértékben növelheti. A kinyert here bioptátumok tisztítására eljárást fejlesztünk mágneses szeparálással (MACS). A jelölők segítségével el lehet távolítani a bioptátumban lévő, zavaró vörösvértesteket, illetve fehérvérsejteket javítva annak minőségét, így egy sokkal tisztább minta helyezhető krioprezerválásra.