Magyarországon is probléma az emberi reprodukció zavara, amely 100-150 ezer gyermekre vágyó párt érint az országban, és az átlagos családmérettel számolva, mintegy 300 ezer hiányzó gyermeket jelent. Ezért roppant mód felértékelődtek a humán reprodukció területén végzett széles körű, élvonalbeli infrastrukturális háttérrel támogatott klinikai kutatások és fejlesztések.
Négy évvel ezelőtt, 2,5 milliárd forint állami támogatással, a Pécsi Tudományegyetem bázisán nyílt meg a Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium (HRNL), amelynek missziója, hogy a megtermékenyítési technikák hatásfokának emelésével járuljon hozzá a sikeres meddőségi kezelések, s így a megszülető gyermekek számának növeléséhez. Betegellátási és a kutatási tevékenység integrálásán túl merőben új dimenziót nyitott a társadalom és a humán reprodukciót meghatározó tudományok számára. Összefogja a reprodukciós téma minden vetületét, az elméleti és klinikai kutatásokat, a doktori programokat, az e téren születő szabadalmakat és a műszerpark fejlesztését célzó beruházásokat egyaránt.
A kutatóprogramokban az Egyetem három karáról (ÁOK,GyTK, ETK), valamint a Klinikai Központból, mintegy száz kutató vesz részt.
Minisorozatunkban a HRNL kutatócsoportjait, kutatási eredményeiket és innovációit mutatjuk be. Következő hírblokkunk az IVF Kutatócsoport munkáját szemlézi.