Ugrás a tartalomra

A meddőség immunológiai háttere

Folytatjuk minisorozatunkat, amelyben a HRNL kutatócsoportjait, kutatási eredményeiket és innovációikat mutatjuk be. Ezúttal a Klinikai Immunológiai Kutatócsoport szellemi műhelyében zajló munkát szemlézzük. 

A Kutatócsoport, ismeretlen eredetű meddőség miatt, ill. sikertelen IVF kezelésben részesülő nőbetegeknek és autoimmun betegek terhessége során végez autoantitest vizsgálatokat. A munkacsoport kutatói, női reprodukciót befolyásoló pathológiás autoantitestek (Hashimoto thyreoiditis: anti-TG, TPO, coeliakia: anti-tTG, foszfolipid szindróma: anti-cardiolipin, b2GP1, prothrombin, annexin és szisztémás autoimmun betegségekre jellemző ANA, dsDNS) mellett sejtes vizsgálatokat is folytatnak. A Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium kutatásaiba új biomarkerek, elsősorban a természetes immunrendszer komponenseinek kutatásával kapcsolódtak be. 

Az autoimmun kórképekre jellemző autoantitestek mellett a betegek szérummintáiban a természetes autoantitest hálózat változásait vizsgálják, amely korábbi kutatási eredményeik alapján összefügg a saját struktúrák irányában meglevő toleranciával. Kérdésük, hogy a magzattal (az apai antigénekkel) szembeni tolerancia kialakulásában van-e szerepe az anyai természetes autoantitest hálózatnak? Mérik a mitokondriális citrát szintáz (CS), a Hsp-60 és Hsp70, valamint citokinek elleni IgG és IgM autoantitestek szintjét. 

Az elemzések a természetes immunrendszer sejtjeinek (iNKT, MAIT, gamma/delta T sejt és B1 sejt stb.) analízisére is kiterjednek, azzal a céllal, hogy az immunrendszer komplexitására való tekintettel az egy biomarkeres megközelítés helyett composit biomarkereket találjanak. Ezek alkalmasak lehetnek az immunológiai tolerancia megbomlásának felismerésére és ezzel az ismeretlen eredetű infertilis betegcsoportban az immunológiai háttér jobb definiálására. 

A kutatás fókusza, megtalálni azt az ismeretlen eredetű meddőséggel kezelt betegcsoportot, akiknél minden más nőgyógyászati, endokrin és autoimmun betegség kizárható, de a természetes immunrendszer hibás működése miatt az immuntolerancia nem működik. A munkacsoport szakembereinek célja elérni, hogy ez a jól körülhatárolt betegcsoport hozzájusson IVIg formájában a természetes IgG és IgM ellenanyagok pótlásához. 

Kutatócsoport-vezető: Prof. Dr. Berki Tímea, Immunológiai és Biotechnológiai Intézet, intézetigazgató