Lezárult az Erasmus+ program keretében a 2021-1-HU01-KA220-HED-000027613 azonosítószámú „Challenges of human reproductive medicine in a changing Europe: an innovative professional curriculum for graduate medical education” (COHRICE) project, három közép-európai egyetem együttműködésében (Pécsi Tudományegyetem-Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium; Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem; valamint a Bécsi Orvostudományi Egyetem). A fejlesztés közel 327.000 EUR összegből valósult meg.
Előzmények
2021-ben az Erasmus Plus Cooperation Partnership projekt, a COCHRISE egy interdiszciplináris szülészet-nőgyógyászati tananyag létrehozására indult, amely a humán reproduktív gyógyászatra fókuszál a változó Európában. A projekt olyan jelentős társadalmi változásokkal foglalkozik, mint a migráció, amely hatással van a népesség demográfiai jellemzőire, a kultúrára és az orvosi gyakorlatokra. A cél az, hogy felvértezzék a leendő orvosokat a különböző betegek igényeinek megértéséhez és kielégítéséhez szükséges kulturális kompetenciákkal, különösen olyan területeken, mint a meddőség és a fájdalomérzékelés. Magyarország, Románia és Ausztria közreműködésével a tanterv integrálja a regionális szakértelmet a különböző szülészeti kihívások kezelésére. Az anyagok szabadon hozzáférhetők lesznek az interneten, így forrásokat biztosítanak mind a diákok, mind a tanárok számára Európa-szerte.
A PTE által koordinált humán reprodukciós orvostudomány kihívásairól szóló felsőfokú, /medikus és szakorvosi szinten/ 8 különböző e-tananyag, 4 nyelven /angol, német, magyar, román/ lesz elérhető 2024. december 1-től, rövid regisztrációt követően a www.cohrice.eu weboldalon.
A COHRICE képzési anyagának újszerűsége, hogy hozzá kíván járulni az emberi reprodukció érzékeny kérdéseivel kapcsolatos szemléletváltáshoz. Szándék szerint, a reproduktív problémákat és attitűdöket társadalmi és kulturális kontextusba helyezi, és érzékennyé teszi az orvosok következő generációját a reproduktív problémák holisztikus megközelítésére. Továbbá, az emberi reprodukciós terápiák és diagnosztikai módszerek új perspektíváiról is tájékoztatja az egészségügyi szakembereket.
Szakmai vezető: Prof. Dr. Kovács L. Gábor /kutatóprofesszor, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HRNL szakmai vezetője/
Szakmai koordinátor: Dr. Farkas Bálint /Med. habil., PTE – Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, szülész, nőgyógyász/
Illusztráció: Pál Zoltán /Három plusz egy, 1980, márvány/